Logo Cover

Önsöz

“Yanlış içerik ve söylentilerin dolaşıma girdiği günümüzün dijital atmosferinde, gazeteciler sahtelerin içinden orijinal materyalleri çıkarabiliyor, doğruya ulaşabiliyor olmalı. Bu çığır açan el kitabı, kullanıcı üretimi her türlü içerikle baş etmeye çalışan gazetecilerin mutlaka okuması gereken bir kaynak.” - Wilfried Ruetten, Yönetici, The European Journalism Centre (EJC)

“Kesin bilgi insani krizler sırasında hayat kurtarıcı olabilir fakat bu tarz kriz anları güvenilir bilginin toplanmasını neredeyse imkansız kılan durumları yaratan zamanlardır. Bu kitap yalnızca gazetecilere değil, insanlığın kriz anlarında alanda gerçeklere ulaşmaya çalışan herkese yardımcı olacak.” - William Spindler, Sözcü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)

“Bu el kitabı dinler ve topluluklar arası çatışmaları haberleştirirken gazetecilerin daha dengeli, şeffaf ve doğru yolları kullanmalarını sağlayacak aynı zamanda topluluklar içinde ve topluluklar arasında yükselen gerilimleri azaltmalarına yardımcı olacak.” - Matthew Hodes, Yönetici, Yönetici, Medeniyetler İttifakı Girişimi (UNAOC)

“Günümüzde, gerçeğin ne olduğunu bilmek ve haber ile diğer bilgileri doğrulamak vazgeçilmezdir. Bu el kitabı gazeteciler, okurlar, herkes için vazgeçilmez bir araç.” - Howard Finberg, Finberg, İşbirliği Yöneticisi, The Poynter Institute

“Gazeteciliğin ana ilkesi gerçeğe ulaşmaktır fakat büyük bir haber ortaya çıktığında medya etik meselelerin içinde sıkışır. Bu el kitabı haber üreten kişilerin gerçeği anlatma inançlarını sağlamlaştıracak, online spekülasyonun dallanıp budaklandığı zamanlarda bile.” - Aidan White, Yönetici, The Ethical Journalism Network (EJN)

“Tüm olay doğru bilgiyi, doğru zamanda ve doğru yerde vermektir. Felaketten etkilenen bölgelere kısıtlı erişimin olduğu zamanlarda, acil yardım çalışanlarının sosyal ağları etkin bir şekilde kullanmaları hayatidir. Bu el kitabı en az online gönüllüler kadar, sahada bulunan acil yardım çalışanları için de yararlı olacak.” - Christoph Dennenmoser, Team Lead Urgent Needs, Humanity Road Inc.Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.