Logo Cover Cover

Hakkında

Araştırmacı Gazetecilik İçin Doğrulama El Kitabı, Doğrulama El Kitabı'na eşlik eden bir rehber. Doğrulama El Kitabı son dakika haberlerinde doğrulama yapmaya odaklanırken, bu kitap araştırmacı gazetecilik için çevrimiçi araştırma ve sorgulama tekniklerini kapsıyor. Bu kitapta, kullanıcı üretimi içeriklerin araştırılmasında daha derine inerek araştırma yapmanın yöntemlerinden bahsedilirken, açık kaynak veriyi doğrulama ve değerlendirmeye dair en iyi örnekler, fact-checking araştırma projelerinin iş akışlarına dair tavsiyeler ve araştırmacı gazetecilikte kullanıcı üretimi içerikten yararlanırken uygulanması gereken etik yaklaşımlar yer alıyor.

10 bölümden ve 3 vaka çalışmasından oluşan bu El Kitabı, BBC, Bellingcat, Der Spiegel, Columbia Üniversitesi Tow Dijital Gazetecilik Merkezi, Araştırmacı Gazetecilik Merkezi Afrika Ağı, Araştırmacı Gazetecilik için Arap Muhabirler, Uluslararası Af Örgütü, WITNESS, The SecDev Foundation ve SAM'ın da içinde bulunduğu, dünyanın önde gelen medya araştırma kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden toplanan bilgi ve tecrübeleri içeriyor.

Öncelikle gazetecileri hedeflemekle birlikte bu El Kitabı, insan hakları araştırmacılarından, avukatlara, yardım kuruluşu çalışanlarına kadar birçok disiplinden insanı ilgilendiren geniş bir konu dizinini kapsıyor. Şayet bir muhabir, yurttaş gazeteci, insani yardım kuruluşu çalışanı, gönüllü, gazetecilik okulu öğrencisi, iletişim uzmanı ya da akademisyen iseniz bu kitapta yer alan tavsiyeler ve yönlendirmeler sizin için değerli olacaktır.

Bu El Kitabı Hollanda merkezli European Journalism Centre ve Emergency Journalism initiative tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır.

El Kitabı Editörleri

Editör: Craig Silverman, The Poynter Institute

Redaksiyon: Merrill Perlman, the American Copy Editors Society (ACES)

Çeviri

Çeviren: teyit.org

Türkçe Yayın Editörü: Mehmet Atakan Foça

Çevirmenler: Burcu Karakaya, Çınar Livane Özer, Emek Akman, Gökçe Özsu, Gülin Çavuş, Mehmet Atakan Foça, Melek Güler, Taha Onur Selimoğlu, Tuveyç Timur.

Ürün

EJC logo

The European Journalism Centre (EJC) gazetecilikte kalite standartlarını geliştirmeye ve bu amaç doğrultusunda gazetecilere ve medya profesyonellerine eğitimler vermeye odaklanmış bağımsız, uluslararası ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. Uluslararası bir ağ oluşturmak için, Merkez gazetecilikle ilgili projelerde bir partner ve aracı olarak çalışır.

EMJO logo


Emergency Journalism European Journalism Centre'ın (EJC) bünyesinde yer alan ve medya profesyonelleri için ilgili kaynak ve haberleri bir araya getiren bir inisiyatiftir.

Sponsors

Dutch Ministry of Education logo


Yayın tarihi: 15 Nisan 2015 Çeviri tarihi: 7 Haziran 2017
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.