Logo Обкладинка

Кейс 5.1: Верифікація Ключового Відео Вибуху в Бостоні

Мелечі Браун є редактором новин в Storyful, першій агенції новин епохи соціальних медіа. Маючи штаб-квартиру в Дубліні, а штат працівників - в Азії і США, Storyful допомагає своїм клієнтам відшукати, перевірити і поширити найбільш цінний контент з усього, що опубліковано користувачами на різноманітних платформах соціальних медіа. До Storyful Браун створив і редагував Politico.ie, - ірландський політичний веб-сайт і новинний архів. Він працював на ірландський політичний журнал «Village» з 2006 по 2008 роки і був редактором його веб-сайту - Village.ie. Програміст за фахом, Браун покладається на інновації ньюзрумів, і вірить у можливості технологій для посилення журналістики. Браун народився в Бродфорді, графство Лімерик, і живе у Дубліні. Його Twitter-акаунт: @malachybrowne.

Одне з показових відео трагічних вибухів 2013 року в Бостоні було знято атлетом, яка біжить фінальну милю марафону. Коли вона наблизилася до фінішу на Бойлстон-Стрит, за декілька метрів вибухнула друга бомба. Це було беззаперечне відео, але ми мусили перевірити його.

Одна фотографія, яка показує момент вибуху, була опублікована Бостонським журналістом Деном Лампарьельо, членом однієї з наших пре-модерованих груп у Twitter, добре знайомим зі Storyful. Геолокація твіту Лампарьельо показувала Бойлстон-Стрит – це була інформація, яка надійшла від перевіреного джерела, і вона допомогла підтвердити місце вибуху. Це також дало нам орієнтир, який ми змогли використати у роботі з відео бігуна.

Google Street View для Бойлстон-Стрит підтвердив і фото Дена Лампарьельо, і ракурс атлета, оскільки вона наближалася до фінішу. І насправді, після ретельного вивчення, деяких з атлетів, знятих у відео, можна було розгледіти на фотографії Лампарьельо.

Цей процес підтвердив зміст відео. Але виявлення першоджерела цього відео виявилось не таким легким.

Відео було завантажене до акаунту YouTube без жодних деталей, а ім’я користувача було зазначене як «NekoAngel3Wolf». Пошук в Twitter по унікальному коду відео привів нас до когось, хто розповсюдив його, підписавшись «NightNeko3», знову без особистих деталей. Посилання “Neko” в обох профілях давало можливість припустити, що вони пов’язані.

Шукаючи подібні соціальні профілі, ми знайшли акаунт Pinterest, також зареєстрований на NightNeko3. Там було зазначене справжнє ім’я - Морган Трейсі (Morgan Treacy). Наша команда в Storyful швидко визначила, що власник акаунту Facebook - Морган Трейсі – є підлітком, пости якого мають геолокацію в Боллстон Спа, штат Нью-Йорк.

Морган підписала відео на Twitter як «погляд її матері на вибух». Знаючи, що такий престижний марафон як Бостонський, скоріш за все, збереже час фінішу для кожного з атлетів, ми перевірили прізвище “Treacy” на сторінці реєстрації в Бостонській Спортивній Асоціації. Був отриманий єдиний результат - Дженніфер Трейсі, вік - 45-49, з штату Нью-Йорк. Секундомір Дженніфер Трейсі показував, що вона пройшла 40-кілометрову позначку о 14: 38, але не подолала лінію фінішну через 2 кілометри. Середня швидкість Дженніфер дорівнювала одній милі за 10 хвилин, що приводило її у безпосередню близькість до спалаху о 14: 50, коли вибухнула бомба.

На соціальному веб-сайті пошуку люди Spokeo.com ми знайшли запис, що Дженніфер Л. Трейсі, 47 років, мешкає за адресою в Боллстон Спа, штат Нью-Йорк. LinkedIn також надав нам профіль Дженніфер Трейсі в Боллстон Спа, і зазначив, що вона працює в Міністерстві охорони здоров’я штату Нью-Йорк.

Що одна фінальна частка доказів підтвердила результати нашого дослідження. Чоловік на ім’я Джерард Квінн був другом Морган Трейсі у Facebook, яка, як ми були вже майже на 100% упевнені, була дочкою Дженніфер. Квінн раніше коментував сімейні відео, які публікувала Морган. Таким чином, існував зв’язок між ним і сім’єю. Ми бачили на профілі Квінна в Facebook, як він виразив гордість, що його племінниця Дженніфер бігла марафон у Бостоні. Його можна було зв’язати із тим, як вона долала дистанцію марафону, і яким був її час. Пізніше він також написав у Facebook, що Дженніфер була в порядку після вибуху, і що вона їде додому.

Громадський телефонний довідник надав нам номер телефону, за яким ми змогли поговорити безпосередньо з Дженніфер Трейсі. Вона підтвердила, що відео було її, і дозволила службам новин використати його. Вона також сказала, що проінформувала правоохоронні органів про відео.

Підсумовуючи, уся інформація, яка свідчила на користь правдивості цього відео, була доступна онлайн через безкоштовні сервіси: інформація про локацію, підтверджуючі акаунти події, цифрова історія того,хто завантажив відео і контактна інформація власника. Вміння працювати з цими інструментами дозволило нам перевірити відео приблизно за 10 хвилин.Creative Commons License
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.