Logo Обкладинка

Кейс 9.2: Підказки для роботи з зображеннями, які можуть травмувати

Гевін Ріс, журналіст і режисер, директор Dart Centre Europe. Dart Centre - проект Аспірантури журналістики в Колумбійському університеті Нью-Йорку, який присвячений просуванню етичних і інноваційних підходів до висвітлення травм і насильства. До цього Гевін продюсував ділові і політичні новини для американських, британських і японських каналів новин, а також робив драматичні і документальні фільми для BBC, Channel 4 і незалежних кінокомпаній. Гевін також є запрошеним науковим співробітником в університеті Борнмута, і членом правління Європейського товариства травмуючих стресових досліджень і британського Психологічного травматичного товариства.

Зображення з районів бойових дій, сцен злочинів і стихійних лих часто жахливі і виснажливі. Коли зображення здатні травмувати, події, що відбуваються десь далеко, можуть відчуватися в особистому просторі. Для журналістів і судових аналітиків, які працюють з таким матеріалом, негативні реакції, такі як відраза, занепокоєння і безпорадність, не є незвичайними.

Із досліджень ми знаємо, що працівники ЗМІ - дуже пружна група: показ обмеженої кількості травмуючих зображень навряд чи викличе більше ніж швидкоплинний стрес у більшості випадків. Проте небезпека того, що психологи називають вторинною або опосередкованою травматичністю, стає істотною в ситуаціях, коли такий вплив здійснюється повторно. Це так званий ефект повільного капання. Те ж саме є справедливим, коли людина має особистий зв’язок з подіями - якщо, наприклад, це спричиняє травму комусь, кого ви знаєте.

Ось шість практичних речей, які ЗМІ і працівники гуманітарних місій можуть зробити задля зменшення травматичного навантаження:

  1. Зрозумійте те, з чим маєте справу. Перша лінія будь-якого захисту – це знання свого ворога. Думайте про травмуючі зображення як про вплив радіації, токсичних речовин, що має залежний від дози ефект. У журналістів і гуманітарних робітників, подібно до робітників ядерної сфери, є завдання, яке вони мають виконати. У той самий час вони повинні вжити заходів, щоб мінімізувати непотрібну шкоду.
  2. Виключіть зайвий повторний вплив. Перегляньте свої процедури сортування і маркування, а також те, яким чином ви організовуєте цифрові файли і теки, серед інших процедур, щоб зменшити непотрібні перегляди. Перевіряючи сюжети методом перехресних зображень з різних джерел, робіть письмові позначки щодо визначних характерних особливостей, які можуть допомогти мінімізувати те, наскільки часто вам буде потрібно звіряти оригінальне зображення з додатковими.
  3. Постарайтесь налаштувати середовище для перегляду. Зменшення розміру зображення, налаштування яскравості екрану і роздільної здатності можуть зменшити вплив сприйнятого. І спробуйте вимкнути звук, коли це можливо — найчастіше його вплив є найбільшим.
  4. Експериментуйте з різними способами створення відстані в тому, як ви переглядаєте зображення. Деяким людям допомагає концентрація на певних деталях, наприклад, одязі, і ухиляння від інших, таких як обличчя. Спробуйте застосувати тимчасове матування/маскування найбільш «важких» областей зображення. Редактори фільмів повинні уникати використання функції зациклення, вивчаючи кадри зі смертю, або використовувати це дуже рідко.
  5. Робіть часті перерви, не дивлячись на екран. Дивіться на щось приємне, походіть навкруги, потягніться або пошукайте контакту з природою (рослини, свіже повітря та інше). Усі вони можуть допомогти охолодити реакцію тіла на лихо. Зокрема уникайте праці із сумними зображеннями перед сном.
  6. Розробіть виважений план догляду за собою. Можна працювати вдвічі, втрічі, в чотири рази важче над терміновою історією або проектом. Але важливо зберегти час на перепочинок для себе поза межами роботи. Люди, які є дуже стійкими до травм, у більшості випадків, регулярно тренуються, займаються улюбленими справами, і інвестують час в свої соціальні зв’язки, коли стикаються з викликом, пов’язаним із травматичним стресом.

Деякі додаткові підказки для редакторів і інших менеджерів:

  1. Кожному члену команди має бути роз’яснена нормальна реакція на травму. Члени команди повинні розуміти, що різні люди справляються по-різному, яким чином вплив може накопичуватись впродовж часу, і як визначити, коли вони або їх колеги повинні більш активно доглядати за собою.
  2. Майте ясні інструкції щодо зберігання і розповсюдження графічних матеріалів. Повідомлення, файли і внутрішні комунікації, пов’язані з травмуючими зображеннями, треба чітко позначити і поширювати тільки між тими, хто їх потребує. Ніхто не має бути вимушений дивитись відео, яке ніколи не потрапить до ефіру.
  3. Оточення має значення. За можливості, робочі місця тих, хто має справу з різкими зображеннями, повинні розташовуватись біля вікон з видом назовні; також буде корисним оздоблення рослинами і іншими природними елементами.Creative Commons License
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.