Logo Обкладинка

Кейс 2.1: Використання соціальних медіа як поліцейського сканеру

Ентоні Де Роса головний редактор Circa, першого справжнього ЗМІ для мобільних пристроїв. Раніше Ентоні був редактором соціальних медіа в Reuters. Він має більше 15 років досвіду роботи технологом в таких компаніях як “Newmark Knight-Frank”, “Merrill Lynch”, “Bristol-Myers Squibb” та “Reuters Media”. В 2011 році він отримав нагороду Reuters за новаторство у поданні сюжетів. Воно полягало у прямому висвітленні подій за допомогою блогів та соціальних медіа. Нещодавно Ентоні також виграв нагороду el Mundo для журналістів. Його твітер: @AntDeRosa.

Медіа, за допомогою яких ми збираємо інформацію, можуть змінюватися, але принципи перевірки інформації залишаються актуальними завжди. Сумніви в тому, що ви бачите і чуєте, пошук та перевірка документів, а також розмови з офіційними представниками та першорядними джерелами залишаються найкращими методами для правильного висвітлення подій.

В Сirca ми відслідковуємо важливі новини з усього світу, але публікуємо лише те, що можемо перевірити. Необхідність використовувати соціальні медіа пов’язана як із пошуком нових подій, так і з вимогою перевіряти інформацію, щойно ми її отримуємо.

Пам’ятайте, що інформація з соціальних мереж має сприйматися так само, як і інформація з будь-яких інших джерел - з виключним скептицизмом.

За великим рахунком, я сприймаю інформацію так, наче почув її на поліцейській частоті. Багато вбираю і мало відсіюю. Я використовую інформацію як зачіпку, за якою потім мушу йти більш традиційними шляхами. Здійснюю телефонні дзвінки, відправляю пошту і зв’язуюся з першоджерелами, які можуть підтвердити, що я чую та бачу (або не бачу).

У випадку стрілянини в аеропорті Лос-Анджелеса в 2013 році, наприклад, ми вивчали повідомлення з аеропорту, що йшли від свідків, зв’язувалися з місцевою поліцією, польовим офісом ФБР у місті та слідчим округу. Якби ми не змогли незалежно підтвердити, що ми бачили і чули, ми би тримали цей матеріал неопублікованим, допоки він не став перевіреним.

Навіть у випадках, коли гідні інформаційні агентства повідомляли новини, ми все одно їх тримали до тих пір, поки власноруч не підтвердили за допомогою першоджерел. Часто такі агентства цитують неназваних правоохоронців, і як ми бачили на прикладі вибухів під час Бостонського марафону, масових вбивств у Вашингтон-Нейві-Ярд, стрілянини в Ньютауні та інших ситуацій, анонімні джерела в правоохоронних структурах зазвичай ненадійні.

Використання TweetDeck для відслідковування розвитку ситуації

Якщо соціальні медіа - ваша поліцейська частота, то TweetDeck - ваше радіо. Є декілька способів, за допомогою яких ви можете створити власну дошку для слідкування за перебігом подій.

Я заздалегідь будую списки в Twitter для специфічних потреб. Серед тематик - робота правоохоронних органів у великих містах, надійні місцеві репортери та інформаційні агентства у великих містах, а також спеціалізовані журналісти. Я можу вставити ці списки в свою дошку на TweetDeck і зробити по ним пошук. Або просто слідкувати за оновленнями.

Невеликий літак здійснив посадку у Бронксі

Ось як я користувався пошуком на TweetDeck під час аварійної посадки невеличкого літака на швидкісній магістралі Бронксу в січні 2014 року, щоб на місці виявити та підтвердити деталі та події і висвітлити їх у терміновому репортажі.

Я помітив, що у моїй головній стрічці з’явилося декілька твітів, в яких згадувався літак, що здійснив посадку на крупній автомагістралі Дігана в Бронксі, район Нью-Йорка. Це було незвичне явище.

Літак приземлився приблизно о 15:30 за місцевим часом. (Час у твіті вказано за тихоокеанським поясом). Це був один з найперших твітів, що повідомляв про приземлення. Я прочитав декілька акаунтів людей з Нью-Йорку, які в твітері вели себе як поліцейські сканери і повідомляли, що відбувається в місті. Я не став повідомляти про їх новини, допоки не перевірив факти, але їх зручно було мати під рукою як потенційне джерело інформації для подальшої перевірки.

Після того, як я побачив перші повідомлення, одразу запустив пошук по TweetDeck, який вміє показувати твіти, що містять зображення або відео. Я використовував пошукові запити “малий літак” та “Бронкс”.

Наведені вище результати показали, що надійні місцеві джерела новин повідомляли про приземлення літака і надавали світлини. Я також знайшов додаткову інформацію та зображення з розширеного пошуку всіх твітів, які мали фільтр за місцезнаходженням (Нью-Йорк та п’ять миль навколо нього) та ті самі ключові питання:

Я також пошукав в своєму спеціалізованому списку підтверджені акаунти, що належать людям в агентствах штату та міста Нью-Йорк, і знов застосував фільтр за місцезнаходженням. Ці надійні джерела допомогли мені підтвердити факт події, яка відбулася.

На цьому етапі я зв’язався з прес-центром пожежного депо Нью-Йорка, щоб підтвердити те, що я бачив, і спитати про будь-які інші деталі, які вони могли б надати. Мені сказали, що на борту було три людини: два пасажири та пілот. Пізніше нам сказали модель та номер літака, ім’я людини, на яку був цей літак зареєстровано, а також лікарню, до якої повезли пілота та пасажирів. Соціальні медіа звернули нашу увагу на цю подію, але ми мусили дізнатися всі деталі старомодним способом.

Відчуваючи, що ми належним чином відшукали достатньо підтвердженої інформації для початку, ми випустили наш сюжет (дивись нижче). Додаток Circa пропонує читачам можливість “слідкувати” за сюжетом та отримувати оновлення на телефон, щойно з’являється нова інформація. Суть нашого процесу - якомога раніше подати новину із підтвердженими даними, а потім продовжувати сюжет, випускаючи оновлення. TweetDeck дозволяє нам відокремити сюжет, який тільки-но почав набирати оберти, і знайти перевірених людей (представників першоджерел та органів правопорядку), з якими можна зв’язатися для підтвердження повідомлень з соціальних медіа. В деяких випадках ми зв’язуємося з людиною, яка відправила інформацію у Твітер, і намагаємося з’ясувати, чи ті дані надійні.

Побудова структури доказів

Інформація, яку ви бачите в соціальних медіа, має стати вашим першим кроком назустріч спробі перевірити, що ж насправді трапилося, а не заключним словом.

Критично важливим є якомога ширше спостереження, прагненні увібрати в себе інформацію та звірити її з іншим контентом та даними для побудови структури доказів. Знайдіть шляхи, щоб підтвердити знайдені факти, зв’язавшись напряму та перевіривши людей, які мають відношення до контенту, який ви знаходите.

Як я сказав раніше, розглядайте соціальні медіа як поліцейський сканер.



Creative Commons License
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.