Logo Обкладинка

Кейс 7.1: Як OpenStreetMap використовувала людей і комп’ютери, щоб позначити на карті території, постраждалі від тайфуну Хайан

Ден Стауелл - програміст, який спеціалізується на аудіо-аналізі. Він також регулярно додає інформацію в OpenStreetMap і бере участь в Гуманітарній команді OpenStreetMap – ініціативі з розробки цифрових мап, яка надсилає людей на місцевість і створює спеціалізоване програмне забезпечення для зниження ризиків ушкоджень від катастроф. Він має досвід у розробці програмного забезпечення з відкритим кодом та у галузі машинних знань, і зараз є дослідником в Центрі цифрової музики Університету Лондону ім. Королеви Мері. Його веб-сайт можна знайти тут.

OpenStreetMap - це картографічна база даних, що спирається на модель публічного редагування з дозволом для відкритого поширення, і дуже схожа на Вікіпедію. Вона надає публічний доступ до деяких з найбільш деталізованих мап - зокрема, для багатьох країн, які розвиваються.

Коли тайфун Хайан вдарив по Філіппінах в 2013 році, група добровольців-картографів об’єдналася, щоб нанести на карту і перевірити достовірність ушкоджень в тій області. Група координувалася Гуманітарною командою OpenStreetMap (HOT), яка реагує на гуманітарні інциденти, “активізуючи” добровольців для швидкого нанесення зони уражень на карту. Робота комбінує людську перевірку з автоматизованим аналізом для отримання результатів, на які покладаються Червоний Хрест, Медики без кордонів (Médecins Sans Frontières) та інші організації, щоб спрямовувати свої команди на місці.

HOT координує роботу мережі добровольців, використовуючи списки розсилки і інші інструменти. За двадцять чотири години до удару тайфуну учасники обговорили, які області будуть, імовірно, уражені, і оцінили якість існуючих даних, готуючись до швидкого реагування.

Як тільки тайфун досяг Філіппін і був підтверджений як гуманітарний інцидент, команда HOT звернулась до мережі добровольців із проханням включитись у нанесення деталей на мапу, включно зі специфічними запитами агенцій з допомоги щодо картографії. Було дві головні мети. По-перше, треба було забезпечити детальну загальну мапу заселеної місцевості і доріг. По-друге, необхідно було надати картину того, як все це виглядало після того, як сталося лихо. Де було пошкоджено або зруйновано будівлі? Які мости рухнули?

Роботу було скоординовано і розподілено по пріоритетах веб-сайтом HOT з управління завданнями (проілюстровано нижче), який є платформою мікрозавдань для картографії. Вона дозволяє адміністраторам HOT визначати кількість “завдань”, які необхідно виконати – таких, як нанесення на мапу доріг і будівель в певній області – і поділяє кожне завдання на маленькі квадрати-”завдання”, які виконуються одним добровольцем-картографом, і відстежуються за допомогою аерофотозйомки.

Під час реагування на наслідки тайфуну Хайан було задіяно 1500 картографів, одночасно менеджером завдань HOT користувалося до 100 осіб. Розподіл роботи був украй важливим, щоб ця сукупність зусиль була використана найкращим чином.

Надіславши запит на завдання, користувач отримує можливість редагувати свою область на OpenStreetMap і потім може позначити свій квадрат як “Виконано” (червоні квадрати на зображенні). Проте, менеджер завдань вимагає, щоб інша, більш досвідчена, людина розглянула цю роботу до того, як завдання буде позначене як “Перевірено” (зелений колір). (Якщо завдання не було закінчене належним чином, статус “Виконано” видаляється цією другою людиною.) Картографи можуть залишати коментарі на сторінці завдання, пояснюючи причини не затвердження або робити позначення яких-небудь питань, які виникли при роботі з мапою.

Аерофотозйомка є принципово важливою для того, щоб дати можливість “кабінетним картографам” віддалено долучатись до нанесення на мапу доріг, будівель та іншої інфраструктури. Microsoft надає редакторам OpenStreetMap доступ до глобального архіву зображень Bing, і вони користувались цією можливістю під час тайфуну Хайан.

Представники HOT також співпрацювали з відділом Державного департаменту гуманітарної інформації із застосуванням програми Колективного архіву зображень та з іншими агенціями і компаніями, щоб отримати аерофотозйомку з високою чіткістю зображення1. Як тільки ці кадри ставали доступними, команда HOT створювала нові завдання в менеджері завдань, звертаючись до волонтерів із проханням продовжувати підтверджувати і поліпшувати головну карту місцевості Філіппін.

Менеджер завдань є найбільш наглядним кроком перевірки, але екосистема OpenStreetMap також внесла багато важливого у автоматичне (комп’ютерно кероване) підтвердження достовірності. Програмне забезпечення з редагування карт (JOSM) автоматично перевіряє редагування користувача перед завантаженням, позначаючи усі невідповідні дані, такі як накладання будівель одна на одну або перетинання річок без злиття.

Інші автоматизовані інструменти регулярно сканують базу даних OpenStreetMap і підкреслюють потенційні проблеми. Досвідчені картографи часто використовують це для пост-модерації: вони можуть виправити або відмовити у проблематичних редагуваннях, або напряму зв’язатися з тим, хто робив ці виправлення.

Цей робочий процес (поєднаний з постійною координацією і комунікацією через розсилки електронною поштою, блоги та wiki) тримає структуру, яка забезпечує підтвердження, на вершині моделі керованого людиною співтовариства OpenStreetMap.

Модель залишається дуже відкритою, вона не має попередньої модерації і напівформальної ієрархії перевіряючих; при цьому вона швидко продукує надзвичайно деталізовані карти, які міжнародні агенції з реагування вважають дуже цінними.

Оскільки дані є відкритими, агенції, що реагували на запити, спричинені тайфуном Хайан, мали можливість використати їх у багато різних способів: вони роздруковували їх як мапи; завантажували їх на комп’ютери команди реагування SatNav; використовували для визначення місцезнаходження центрів зосередження населення, таких як села; і аналізували для визначення передумов для спалахів хвороб.

Ці швидко оновлювані картографічні дані могли також бути використані журналістами з невеликим рівнем знань про геодані; наприклад, щоб надавати контекстну інформацію з прив’язкою до геолокації доповнюючи дані, які надходили з інших джерел, таких як Twitter. А також для допомоги у затвердженні інформації про відносний вплив на різні області або для виготовлення інфографіки про поширення лиха.


  1. Оригінальним реченням було: “Представники HOT також зв’язувались з такими агенціями/компаніями як NASA, USGS і DigitalGlobe, для того, щоб отримати кадри аерофотозйомки з високим розділенням”. Це виправлення було зроблене для того, щоб виділити головну організацію, яка надала зображення”.?



Creative Commons License
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.