5: Перевірка Відео
Технологічна конвергенція доступного смартфону і камери, всюдисущий доступ в Інтернет і поширення соціальних медіа значною мірою відповідальні за вибух у висвітленні новин силами громадян. Одним з побічних продуктів цього є величезна кількість відео, що завантажується і поширюється кожної хвилини, кожної години.
Революція в інформаційних технологіях ще не закінчена, і обсяги контенту, надісланого читачами, які варті висвітлення у ЗМІ, будуть лише зростати. Отже, у журналістів виникла нова зона відповідальності - швидко збирати, перевіряти і отримувати права на використання контенту, надісланого користувачами. Традиційні методи перевірки нікуди не поділися, але для того, щоб працювати з відео, потрібен новий набір навичок.
Перевірка відео з невідомого джерела у соціальних медіа може спочатку лякати.
Але це не ракетні технології. І ось що ви маєте зробити: налаштуйтеся на вивчення передісторії контенту, додайте до цього здоровий рівень скептицизму і вміння працювати з широким набором безкоштовних інструментів, які можуть допомогти встановити факти про відео. Ця глава допоможе вам опанувати усі три складові.
Перше, що ви маєте засвоїти у технології перевірки відео, отриманого від користувачів - це те, що воно таким чином поширюється через соціальні медіа, що та версія, яку ви побачите першою, скоріш за все, не буде оригінальною. Відео може бути склеєним, нарізаним і перепублікованим в дуже різному контексті. Важливі зв’язки з оригінальним відео можуть зникнути. Ваша робота полягає в тому, щоб докопатися до кореневих фактів, які підтверджують або заперечують те, що це відео намагається показати.
Як і досліджуючи будь-яку історію, розпочніть з базових питань: хто, що, коли, де і чому. У цьому контексті метадані, пов’язані з відео, можуть допомогти знайти відповіді на деякі з цих питань, надаючи вам деталі щодо оригінального джерела, дати і місця, зображеного на відео.
Проте є одне важливе правило. Воно полягає в тому, що лише один фрагмент доказів не є достатнім, щоб перевірити відео. Зазвичай потрібно зібрати групу доказів, щоб сформувати повну картину. Підготуйтеся насолодитись припливом адреналіну, коли ваш пазл складеться.
До вашої уваги - “покрокова інструкція” з верифікації відео, отриманого з соціальних медіа.
Походження
Першим кроком є ідентифікація походження відео. Деколи належність відео власнику Facebook або YouTube акаунту, на якому ви це відео знайшли, є очевидною. Але як було в деталях пояснено в третій главі, ви завжди повинні розпочинати з припущення, що відео було десь запозичене або скопійоване.
Більшість відео супроводжує опис, тег, коментар або певний фрагмент тексту, який його ідентифікує. Щоб розпочати пошук, витягніть корисні ключові слова з цієї інформації. З акронімів, назв місця і інших займенників виходять добрі ключові слова. Якщо опис зроблено іноземною мовою, скопіюйте текст в Google Translate, щоб відшукати ці ключові слова.
Шукайте найбільш раннє відео, що відповідає цим ключовим словам, використовуйте фільтр дати, щоб отримати бажані результати. Знайдіть трохи нижче пошукової строки YouTube меню Фільтри (Filters) і виберіть Дату Закачування, як в зображенні вище. У Vimeo, YouKu і інших відео платформах теж є подібні фільтри. Прогляньте результати і порівняйте іконки відео, щоб знайти саму ранню версію (іконки оригінальних і запозичених відео зазвичай подібні).
Інший метод пошуку найбільш ранніх версій відео ґрунтується на використанні для цього іконки відео та програми Google Image Search або TinEye (як описано в попередній главі). Це допоможе знайти першу появу іконки відео і зображення. Ефективність цих інструментів залежить від якості відео. Чим сильніший контраст у відео і чим виразніша гама кольорів – тим легше шукати.
Як тільки Ви знайшли джерело, зв’яжіться з ним, щоб перейти до наступного кроку.
Перевірка джерела
Час досліджувати джерело відео тим самим шляхом, яким би ми вивчали більш традиційне джерело інформації. Проте про онлайн джерело часто можна отримати більше інформації, ніж про традиційне, наприклад, якщо подзвонити по стаціонарній телефонній лінії.
Профілі онлайн відвідувачів залишають цифровий слід, який дозволяє нам досліджувати історію і діяльність. Більшість платформ дозволяють зв’язатися з тим, хто завантажив контент, що є принципово важливим. Кінець кінцем ми прагнемо зв’язатися з завантажувачем, поставити питання і переконатися, що саме він знімав сюжет.
Досліджуючи цифровий слід того, хто завантажив відео, скористуйтеся наступними питаннями:
- Чи ми знайомі з цим акаунтом? Чи був контент власника акаунту і його репортажі достовірними у минулому?
- Де цей акаунт зареєстровано?
- Де переважно знаходиться власник акаунту, судячи з історії публікацій в акаунті?
- Чи описи до відео змістовні, і чи походять вони переважно з певної локації? Чи датовані відео?
- Якщо відео, розміщені на акаунті, мають логотип, то чи цей логотип регулярно з’являється у різних відео? Чи відповідає він аватару на акаунті Vimeo або YouTube?
- Чи копіює власник акаунту відео з служб новин і інших акаунтів YouTube, чи він завантажує виключно контент, який створюють користувачі?
- Чи сленг або діалект завантажувача (якщо він є) можна впізнати в описі до відео?
- Чи відео на цьому акаунті мають високу якість? (На YouTube зайдіть в «Параметри налаштування» і виберіть «Якість», щоб визначити найкращу доступну якість).
- Чи назви відеофайлів мають розширення .AVI або .MP4? Це може вказувати на те, що відео було завантажене безпосередньо з пристрою.
- Чи можна в описі відео YouTube прочитати фразу: “Завантажено за допомогою YouTube Capture”? Це може вказати, що відео було знято смартфоном.
Збір відповідей на ці питання допоможе описати джерело, його онлайн історію і вид контенту, який джерело поширює. Після цього важливо спробувати з’єднати діяльність цього акаунту з роботою будь-яких інших акаунтів онлайн, якими також керує наше джерело інформації. Нижче наведені деякі способи/питання, які допомагають це зробити.
- Виконайте в Twitter або Facebook пошук за унікальним кодом відео – чи є споріднені акаунти? (Кожний елемент користувацького контенту ідентифікується унікальним кодом, який з’являється в URL. В YouTube і на Facebook, наприклад, цей код розміщується в URL між “v =” і “&”).
- Чи є інші акаунти – у Google Plus, серед блогів або веб-сайтів – які фігурують у списку посилань на це відео або іншим чином пов’язані з особою, яка завантажила сюжет?
- Яку інформацію можна знайти на пов’язаних акаунтах, щоб визначити, де нещодавно знаходився власник акаунту, а також дізнатись про його діяльність, надійність, схильності або поточні плани?
- Як довго ці акаунти були активними? Наскільки вони активні зараз?
- З якими соціальними медіа пов’язані ці акаунти, і що це може нам сказати про завантажувача?
- Чи можемо ми отримати інформацію типу «хто є хто» для пов’язаного веб-сайту?
- Чи є інформація про цю людину в місцевих телефонних довідниках, на Spokeo, Pipl.com, WebMii або на LinkedIn?
- Чи онлайнові соціальні кола джерела вказують на його близькість перебування до цієї історії чи місця?
Ставлячи ці питання і отримуючи відповіді на них, ми формуємо уявлення щодо відносної надійності джерела контенту. А ще, що важливіше, це забезпечує певний зв’язок із завантажувачем для того, щоб передбачити подальші питання і сформувати рекомендації, як це відео може бути використане новинними організаціями.
Розмовляючи з джерелом, не забудьте розпитати детальніше про щось, що ви вже обсудили. Чи збігаються відповіді? Якщо джерело нечесне з вами щодо інформації, яку воно надає, то ви маєте бути дуже скептичними щодо контенту.
Визначте місцезнаходження відео
Коли джерело ідентифіковане і перевірене, настає час спробувати перевірити зміст самого відео. Розпочинається це з підтвердження або встановлення місця, зображеного на відео.
Перевірка, де був знятий сюжет, залежить від підказок, що містяться у ньому. Примітний міський пейзаж, будівля, церква, лінія дерев, вид на гори, мінарет або міст – усе це добрі орієнтири, щоб порівняти їх із супутниковими зображеннями і фотографіями геолокації. Якщо камера зняла назву компанії, її можна знайти в онлайн оголошеннях або в місцевому довіднику. Вуличний знак міг би надати ключ до розгадки точного місця розташування. Автомобільні номерні знаки або рекламні щити можуть вказати на провінційні деталі. Сонячне світло, тіні і приблизний час доби, коли відбувалась подія, теж можуть бути корисними. А якщо сюжет містить діалог, то чи відповідають акценти або діалекти ситуації, яку претендує передати відео?
Відправною точкою знову буде дослідження будь-якого тексту, що супроводжує відео, і підказки в самому відео. Сконцентруйте свою увагу на місці зйомки, використовуючи Google Maps, і спробуйте нанести на карту місце зйомки відео. Якщо це можливо, збільшить масштаб настільки, щоб перейти у режим Перегляду Вулиць, і спробуйте отримати ракурс, з якого знімала камера. Якщо Перегляд Вулиць не доступний, включіть “фотографії” в опціях Google Maps, і перевірте, чи відповідають фотографії з того місця тому, що подано на відео. Фотографії місць геолокації можна також знайти за допомогою функції розширеного пошуку на Flickr, Picasa і Twitter.
Якщо відео іншомовне, введіть текст в Google Translate та ідентифікуйте назву місця. Знайте, що Google Translate часто переводить неправильно: наприклад, назва міста Lattakia в Сирії, написана арабською, неправильно переводиться як “Протоплазма”, Daraa - як “Щит”. Також зауважте, що англійська транслітерація імен людей з арабської мови може виглядати по-різному. Наприклад, Jidda або Jiddah. Взявши цей арабський текст для цих місць і ввівши його в Google Maps, ми отримаємо наш маршрут до міста. Пошук в Google Translate і Google Maps проілюстровано вище.
Коли перекладаєте, використайте мовні навички своїх колег і контактів. Переклад японських ієрогліфів на корейську мову чи Мандарин більш точний, ніж з японської на англійську. Тому, якщо у вашому середовищі є людина, яка знає корейську або мову Мандарин, або ви можете знайти таку людину швидко, попросіть, щоб вона перевірила для вас якість перекладу.
Wikimapia – це краудсорсінгова версія Google Maps, в якій зазначені і описані будівлі, передмістя, військові об’єкти та інші цікаві місця. Тут дуже зручно знаходити місця, маючи опис того, що розташовано навколо (контекст). Щоправда ця інформація має бути підтверджена іншими даними, оскільки можливі і помилки, і інформація, що свідомо вводить в оману.
Один з прикладів корисності Wikimapia гарно ілюструє день “громадянської непокори” в Порт-Саїді, Єгипет, в лютому 2013 року. Згідно інформації одного з завантажувачів YouTube, Факультет Освіти Університету Порт-Саїду зняв демонстраторів на марші. Через щільно переповнені вулиці Порт-Саїду міський пейзаж було важко ідентифікувати на Google Maps. Проте, Факультет Освіти було помічено на Wikimapia; виявлення і дослідження цього орієнтиру підтвердило місце зйомки демонстрації, як показано далі.
Google Earth - ще один корисний інструмент, в тому, що він зберігає історію супутникових знімків. Це корисно в тих випадках, коли необхідно дослідити більш давні відео, а ландшафт з тої пори, можливо, змінився.
Ландшафтний вид Google Earth також корисний, коли ви досліджуєте ландшафт і відносні розміри будівель. Нещодавно, коли команда Storyful розглядала відео як докази ізраїльського нападу на Сирію, топографічні зображення гір на півночі від Дамаску з сервісу Google Earth підтвердили місце зйомки, опублікованої у YouTube. Ви можете побачити це порівняння нижче.
Верифікація дати
Підтвердження дати відео, яке завантажене безпосередньо з такої запланованої події як демонстрація чи політичний з’їзд, відбувається напряму. Інші відео з тієї ж самої події, скоріш зо все, існуватимуть в новинах, а фотографії, які будуть слугувати підтвердженням, зазвичай будуть поширюватись через Twitter, Facebook, Instagram і інші соціальні медіа. Пошуку на цих платформах з відповідними ключовими словами і хеш-тегами зазвичай достатньо, щоб виявити необхідні докази, такі як особливі будівлі або вуличні меблі, плакати або погодні умови.
Проте, для більш неясних відео, дата - взагалі найважча частина метаданих для перевірки. Відео на YouTube мають позначку часу за Стандартним Тихоокеанським поясом (PST), яка фіксує момент початку закачування. Це стало причиною висловлювання сумніву Міністерством закордонних справ Росії щодо відео, на якому зафіксований напад із застосуванням хімічної зброї у Гуті біля Дамаску: відео були завантажені в ранні години 21 серпня, і тому були датовані у YouTube 20 серпня. Ігнорування цього Міністерством закордонних справ привело до ствердження, що відео були сфабиковані і завантажені перед часом нападу, про який повідомлялося.
Звітів про погодні умови недостатньо, щоб перевірити дати, але вони допомагають. Як раніше описувалося, Wolfram Alpha надає інформацію про погоду в конкретному місці на конкретну дату. Після того, як Ріта Крилл завантажила своє дивовижне відео блискавки на її задньому дворі у Флоріді 5 жовтня 2012 року, Wolfram Alpha підтвердила, що грози були активними в цей час в цій області. Пошук в Twitter за ключовими словами «Неаполь, Флоріда» показав, що в ту дату місцевий метеоролог просив усіх, хто слідкує за його дописами, надіслати йому зображення штормових хмар в Неаполі. Нижче додаємо зображення пошуку в Wolfram Alpha і Twitter.
Надішліт свої фото погоди мені на Tweeter #SWFL! Штормові хмари, райдуги, зливи та інше. Побачимо, чо поруч з вами відбувається! #FortMyers #CapeCoral #Naples
— Джон Патрік (@jpweather) 5 жовтня 2012 року
Фінальні перевірки: Що показує відео?
Тепер час зібрати усі ваші дані докупи і поставити очевидне питання: чи має відео сенс, надаючи той контекст, в якому воно знято? Чи що-небудь турбує мій журналістський інстинкт? Чи щось виглядає не на своєму місці? Чи є доказі, які дають підстави допускати, це є неправдою? Чи яка-небудь деталь з характеристик джерела або відповідь на одне з моїх питань не вкладається в загальну картину? Пам’ятаєте, ви виходите з припущення, що відео є неправдивим. Зібрані докази підтверджують чи спростовують це припущення?
Коли ви маєте справу з відео, пам’ятайте, що ретельно сфабриковані обмани були і продовжують створюватись. Канадські студенти створили ганебне фейкове відео, на якому орел атакує та хапає немовля в парку Монреаля. Обман було викрито, коли відео розділили на фрагменти і визначили, що в деяких кадрах тінь орла буда відсутня. (Більш технічно підковані люди можуть використовувати програмне забезпечення відео-редагування - таке як безкоштовний VLC media player або безкоштовний відео-редактор Avidemux, або платний редактор Vegas Pro - щоб розділити відео на кадри, якщо у вас є сумніви відносно його структури).
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.