Кейс 6.1: Той, хто оступився на Арабській граматиці
Shabab Souria (Молодь Сирії) є мережею сирійців, які проживають у Сирії та за її межами, які співпрацюють, використовуючи онлайн інструменти, щоб перевірити і видати оновлення з місця подій з усіх куточків Сирії. Працюючи як чітко адміністрована відкрита група у Facebook, учасники роблять краудсорсингову верифікацію сотень повідомлень, які щодня з’являються з офіційних засобів масової інформації та соціальних мереж. Вони видають перевірений зміст арабською і англійською у Checkdesk.
Checkdesk – це платформа з відкритим кодом для ньюзрумів і медіа колективів, яка слугує для перевірки і публікації повідомлень цифрових медіа щодо екстрених подій. Checkdesk було започатковано Meedan в липні 2013 року шістьма провідними близькосхідними медіа партнерами, кожен з яких провів серію робочих семінарів для своїх спільнот, щоб навчити громадян медіа грамотності, розумінню джерел і технікам цифрової верифікації.
Гарним прикладом роботи Shabab Souria з викриття і перевірки повідомлень є випадок, який стався 5 грудня 2013 року. Людина на ім’я Шам аль-Оруба опублікавала YouTube відео в групі Shabab Souria в Facebook. У відео людина з бородою була ідентифікована як член групи джихадистів Seyoof al Islam, що стверджувала, що група виконала напади на християнське співтовариство Saydna і монастир Deir Cherubim.
Його розповідь про здійснені атаки була доповнена неясними кліпами, що очевидно показували ушкодження вершини будівлі і статуї Ісуса Христа. Відправляючи відео до мережі Shabab Souria, Аль-Оруба ставив просте питання: “Це підтверджена чи заперечена інформація”?
Учасник групи Мохаммад Фехр Еддін (усі члени групи використовують псевдоніми, щоб захистити себе) відповів швидко, зазначивши, що тонкі граматичні погрішності в арабській мові, якою озвучене відео, є нетиповими для джихадиста. Грунтуючись на своєму досвіді розгляду сотень відео і іншого контенту від джихадистів, група часто відзначає, що ці люди говорять доволі красивою мовою.
Інший користувач, Абу Небіл, погодився, що слабка арабська мова ведучого зраджувала його, сигналізуючи, що він не є тим, за кого себе видає. Небіл додав, що Іслам забороняє напади на церкви, і ще один користувач погодився, що джихадистські групи взагалі не спрямовуються проти церков в Сирії, якщо для цього немає істотних військових причин.
Шейміа Сі і Мохаммад Фехр Еддін додали ще одну важливу інформацію про джерело: вони сказали, що людина, яка завантажувала відео до YouTube – Нізар Наюф – загальновідомий як ненадійний. Їхніми доказами було те, що у минулому Наюф був відповідальним за пропаганду режиму Асада, націлену на наклеп на групи проти Асада.
“Це не може бути підтвердженим жодним іншим джерелом”, - написав Абу Карі аль-Фарати в листі у групу.
Ніхто не міг знайти будь-яких інших повідомлень, зображень або відео групи Seyoof al Islam, або інших джихадистських груп, про напад на Deir Cherubim або християнське співтовариство в Сайдні.
Упродовж довгого часу члени групи Shabab Souria нарощують власний рівень експертних знань, так само як і репутацію своєї роботи. Сі і аль-Фарати - відомі пошуковці: завдяки старанній перевірці медіа вони набули репутації надійних експертів з питань верифікації. Той факт, що вони ідентифікували джерело відео, як ненадійне, додало ваги до інформації.
Підсумовуючи, групі знадобилося менше трьох годин, щоб визначити, що відео було фальшивкою. Поєднуючи експертизу різних членів групи, вони змогли перевірити, чи існував інший підтверджуючий сюжет або звіт, дослідити і поставити під сумнів надійність джерела, проаналізувати зміст відео і ідентифікувати аспекти, які поставили під сумнів його аутентичність.
Сім різних користувачів співпрацювали над викриттям відео. Інакше фейковий звіт джихадистів, можливо, сприяв би тривалій пропагандистській війні, що має вплив не лише на цивільних осіб в Сирії, але також і на вищих чиновників за кордоном.
Як зазначив один з користувачів: “Проблема в тому, що ми знаємо, що це неправда, але західні ЗМІ підхоплять це як справжнє”.
Це усе мало місце в той час, коли міжнародне військове втручання здавалося реальною можливістю. Тому було важливо, що відео було викрите і публічно спростоване в соціальних медіа як фейкове, що стало вкрай важливими в потоці інформації про конфлікт в Сирії.
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.