Logo Обкладинка

4: Перевірка зображень

Трушар Барот є заступником редактора в Центрі Соціальних Медіа і Виробленого Користувачами Контенту у BBC News. Він працював у британських медіа впродовж минулих 15 років: в газетах, на телебаченні, радіо, онлайн, в соціальних і цифрових медіа. За минулі 4 роки він допоміг розробити і здійснити соціальну медіа стратегію BBC News, а також “соціальний ньюзрум” в новій штаб-квартирі корпорації в Центральному Лондоні. Він твітує в @trushar.

Одне потужне зображення може «визначити» усю історію.

На початку липня 2005 року Центру Виробленого Користувачами Контенту BBC News випав той самий випадок, яким не можна було не скористатись. Лише один тиждень минув, відколи почала працювати початкова пілотна команда, призначена щоб допомагати перевіряти контент, отриманий BBC News від аудиторії, і відслідковувати усе найкраще з показаного по телебаченню, радіо та онлайн.

А 7 липня в Лондоні стався вибух бомби.

Тим ранком, оскільки BBC та інші служби новин повідомили про стрибок напруги в Лондонському метрополітені, команда, яка працювала з контентом, що надійшов від аудиторії, почала бачити народження зовсім іншої історії.

Фото: Олександр Чадвік

Це було одним з перших зображень, які отримала команда. Але до того, ніж воно було поширене, зображення було ретельно досліджене, а з його автором зв’язалися, щоб перевірити те, що він розповідав, і деталі того, що він бачив.

Те, що відбувалось з цією фотографією, ненавмисно стало одним з перших прикладів процесу перевірки зображень, отриманих від аудиторії, який відтоді розвинувся до загальноприйнятої практики в галузі. Те зображення, як і інші подібні, показали жах і хаос в Лондоні, які виникли одразу після терористичних атак. А результатом стала швидка зміна ходу висвітлення історії. Це було першим істотним прикладом доказу критичної важливості користувацького контенту для більш точного, кращого та швидкого висвітлення головної події таким ЗМІ як BBC News.

Сьогодні команда, яка працює з користувацьким контентом, інтегрована у серце відділу новин BBC. 20 його журналістів працюють на телебаченні, радіо, онлайн медіа і соціальних платформах, щоб опрацювати контент, який надходить або безпосередньо від аудиторії BBC, або з більш широкої Мережі.

Верифікація має критичну важливість для успіху того, що робить команда, яка працює з користувацьким контентом. З 2005 року технології сягнули значно далі, спричинивши нелінійне зростання у використанні соціальних мереж і посиленні влади мобільних телефонів. Ці зміни пропонують значні вигоди в процесі збирання новин, особливо важливі для екстрених новин; але вони також приносять великі виклики.

Як для новинної організації світового масштабу, якій довіряють, такої як BBC, так і для громадянського активіста, який знаходиться на місці подій, потреба бути швидким у збиранні та поширенні найбільш важливої візуальної інформації, яка лягає в основу термінових повідомлень, повинна бути урівноважена потребою переконатись в тому, що ці зображення є достовірними і якісними. Ми також повинні переконатись, що авторські права дотримані, а відповідні дозволи надані.

З того самого дня у 2005 році, команда з перевірки контенту, наданого громадянами, розробила багато підходів, які допомагають у цьому процесі. І хоча технології будуть продовжувати змінюватись – так само як і інструменти, які ми будемо використовувати - базові принципи верифікації зображень залишатимуться тим ж самими:

  1. Встановлення автора/першоджерела зображення.
  2. Підтвердження місця, дати і приблизного часу, коли зображення було отримано або зафіксовано.
  3. Підтвердження, що зображення є саме тим, що позначено/запропоновано до розгляду.
  4. Отриманий дозвіл від автора/першоджерела на використання зображення.

Давайте розглянемо ці пункти детальніше.

1. Встановлення автора/першоджерела зображення

Очевидний - і зазвичай найбільш ефективний - спосіб зробити це полягає в тому, щоб зв’язатися з тим, хто завантажив зображення, і дізнатись від нього безпосередньо, чи він дійсно є тою людиною, яка створила зображення.

Контакт з особою, яка завантажила зображення, через акаунт в соціальний мережі або адресу електронної пошти, з якої було поширено зображення, є першим кроком. Але також важливо спробувати дізнатись так багато про особу завантажувача, наскільки можливо. Ці деталі можуть допомогти визначити, чи насправді він є першоджерелом зображення.

Як окреслено у попередній главі, у багатьох випадках люди можуть намагатись бути корисними, поширюючи зображення, які вони бачили де-небудь. З цим часто стикаються служби новин – вони отримують зображення від громадян, які діють з кращих мотивів, прагнучи допомогти повідомити про подію. Навіть прохання підтвердити, що надіслане зображення зробив особисто той, хто його відправив, може заощадити багато часу в процесі верифікації.

Але розшук джерела зображення розпочинається з людини, яка його завантажила, і часто закінчується на іншій людині - тій, хто фактично зробив зображення.

Як було зазначено у більш ранній главі, важливим кроком є використання таких сервісів, як Google Reverse Image Search чи TinEye. Вставте URL зображення або копію зображення у будь-який з них, і вони просканують мережу, щоб знайти, чи є які-небудь збіги. Якщо декілька лінків покажуть на те саме зображення, натисніть “переглянути в інших розмірах”, щоб розслідувати далі.

Зазвичай, зображення з найвищим розділенням/розміром повинне привести Вас до першоджерела. (В Google Images розділення для кожного результату зображення вказується безпосередньо поряд із зображенням). Далі ви можете співставити це зображення і те, що ви маєте, і перевірити, чи виглядає джерело зображення автентичним.

Досить часто до термінових подій не вдається знайти фото певних людей, які ви б хотіли використати для ілюстрування історії (зокрема, щоб вони також включали і звичайних членів громади). Або навпаки, вам може знадобитись підтвердження, що на зображенні, яке ви маєте, фігурує саме ця людина, а не хто-небудь ще з тим самим ім’ям.

Я вважаю особливо корисним для цього Pipl.com, оскільки він дозволяє перевірити за допомогою перехресних посилань імена людей, імена користувачів, адреси електронної пошти і номери телефонів та, з іншого боку, онлайн профілі осіб. Для пошуку в міжнародному масштабі додатковим корисним ресурсом є WebMii. LinkedIn також виявляється відмінним способом верифікації людей і часто надає додаткові шляхи перевірки та відслідковування (через компанії/організації, з якими вони нині чи раніше були пов’язані).

2. Підтвердження місця, дати і приблизного часу, коли зображення було створене

Є декілька корисних журналістських і технічних засобів встановлення такої інформації як дата, місце та інші важливі деталі. Єдиний основний спосіб зібрати цю інформацію – поговорити з автором/тим, хто завантажив зображення. Наступні п’ять питань перевірені часом і продовжують лишатись ефективними:

  • Хто вони – ті, хто зображені?
  • Де вони знаходяться?
  • Коли вони там зібралися?
  • Що вони могли бачити (і що показує фотографія, на якій вони фігурують)?
  • Чому вони там?

Є один важливий аспект, вартий того, щоб бути занотованим. Якщо зображення надійшло із небезпечного місця, завжди перевіряйте, що людині, з якою ви говорите, безпечно говорити з вами. Також пам’ятайте про небезпеку розкриття вашого джерела через будь-які деталі, які ви передаєте про нього або його зображення.

Із нашого досвіду у BBC, люди, які насправді знаходяться на місці подій, будуть надавати візуальні відповіді, часто описуючи деталі в теперішньому часі. (“Я знаходжуся посеред вулиці X; я можу бачити і почути Y”). Чим більш невизначеною є відповідь, тим більше застереження у вас повинно виникнути щодо того, що повідомляє джерело.

Інша корисна техніка – попросити, щоб людина надіслала будь-яке додаткове фото, зроблене в той самий час. Рідко буває так, щоб хтось робив тільки один знімок в ситуації, що заслуговує висвітлення у пресі. Наявність більше, ніж одного зображення, допомагає вам дізнатися більше про те, як розгорталися події.

Як тільки ви отримали звіт джерела про те, як було зафіксовано зображення, продовжуйте далі роботу з підтвердження інформації. Можуть використовуватися два наведених раніше методи дослідження змісту фотографії безпосередньо чи із співставленням з тим, що сказало джерело.

По-перше, перевірте, чи є у зображення які-небудь метадані. Метадані, що також називаються “EXIF” даними, коли справа доходить до цифрових зображень, містяться в інформації, що включена в зображення. Якщо зображення є оригіналом – ви маєте хороший шанс отримати інформацію про параметри з’йомки, про виробника та модель камери, про час, коли було відзняте зображення (хоча, будьте обережні - якщо він є, то може бути неточним. Адже його могли встановити ще на фабриці виробника, або це може бути інший часовий пояс), і розміри початкового зображення. Ви можете використати таке програмне забезпечення, як Photoshop (дивіться на інформацію про файл), або шукайте такі безкоштовні онлайн інструменти, як Fotoforensics.com чи Findexif.com, щоб отримати звіт про EXIF дані.

Завантажте зображення, і зчитувач EXIF надасть вам усю інформацію, яку це зображення зберігає. Частина цих даних буде корисна тим, хто дивиться на цифрову фотографію з технічної точки зору. Але для звичайної людини такі дані, як дата, коли була зроблена фотографія або тип камери, яка зняла зображення, може іноді допомогти знайти джерело.

Є одне попередження: більшість сайтів соціальних медіа, таких як Twitter, Facebook і Instagram, якщо не всі, видаляє більшість оригінальних метаданих з зображень, коли вони завантажуються на їх платформи. (Flickr, здається, є виключенням з цього).

По-друге, перехресно перевірте зображення з іншими джерелами. Пробудіть свого внутрішнього дослідника, ретельно вивчаючи зображення. Досить часто є підказки, які можуть допомогти Вам перевірити місце розташування і час зйомки:

  • Державні номерні знаки на транспортних засобах
  • Погодні умови
  • Місцеві пам’ятки та визначні споруди, інші подібні орієнтири
  • Тип одягу
  • Вивіски, позначки, написи
  • Чи є у кадрі будівля або магазин, які можна ідентифікувати?
  • Який тип ландшафту/довкілля в знімку?

3. Підтвердження, що зображення є саме тим, що позначено/запропоновано до розгляду

Зображення може бути справжнім, але маркування чи підпис можуть бути некоректними. Наприклад, під час Урагану Сенді у Twitter біло широко поширене зображення, підписане як фото трьох солдатів, які стоять на варті Могили Невідомого Солдата під час шторму:

Зображення було точним в тому, що дійсно показувало солдатів на Могилі. Але зроблене воно було на місяць раніше, ніж мав місце Сенді. І вперше було розміщено на Фейсбук сторінці Першого Армійського Дивізіону Схід.

Підтверджуючи дату, час і приблизне місце, де було зроблене фото, також важливо, упевнитись, що на зображенні – саме те, що стверджується. Зображення, яке є справжнім, може бути розміщено чи подано в неправдивому контексті.

Користуйтеся Google Maps, Bing Maps чи Wikimapia, які допоможуть вам перевірити місце зйомки. Зображення, які надсилають користувачі, сьогодні дуже серйозно індексуються цими сервісами, мають там відповідні теги. І це дає додаткові корисні напрямки та ідеї, які варто відслідковувати, так само як і додаткові кути погляду на місця, де були зроблені ті світлини, які ви досліджуєте. (Дізнайтеся більше про використання послуг картографії для верифікації в Главі 5: Перевірка Відео).

Користуйтеся погодними сайтами, які можуть дати вам точні відомості про погодні умови в заданому місці в певну дату, що дозволить підтвердити, чи погода відповідає підібраному зображенню. Як відмічено в попередній главі, Wolfram Alpha може стати корисним сервісом для пошуку звітів про погоду для заданих місця та часу.

Якщо в межах зображення є напис іншою мовою (наприклад, на знаку), використайте  Google Translate, щоб побачити, чи може це дати вам додатковий ключ до перевірки/визначення місця розташування. Інструмент оптичного розпізнавання символів free-ocr.com також може бути корисним, якщо ви хочете витягнути текст із зображення, і потім перекласти його онлайн.

Сервіси локації, які надають соціальні медіа, такі як Geofeedia та Ban.jo , можуть допомогти встановити, звідки було завантажено зображення. Ці послуги використовують дані GPS від мобільного пристрою, який завантажував зображення. Оскільки вони нині захопили лише невеликий відсоток соціального медіа контенту, завантаженого з цього місця розташування, вони дійсно забезпечують корисну початкову фільтрацію. Зображення нижче є прикладом деяких з фотографій, захоплених Geofeedia безпосередньо після вибуху бомби під час Бостонського марафону:

Окрім зазначених інструментів і методів, також корисно перевірити, чи подібні зображення розповсюджуються офіційними службами новин або агентствами. Чи є якісь зображення з того самого місця, що завантажуються на соціальних медіа іншими? Якщо вони показують подібну сцену з різних кутів, це також допоможе підвищити довіру до автентичності зображення.

Насамкінець, якщо ви працюєте над великою історією, кожне особливо сильне зображення завжди необхідно перевіряти додатково, використовуючи Snopes, що спеціалізується на викритті міських легенд і дезінформації в Інтернеті.

4. Отримайте дозвіл автора/першоджерела на використання зображення

Найкращим рішенням завжди є отримання дозволу від власника авторських прав на зображення. До того ж, у багатьох країнах закони про авторське право стають все більш ясними стосовно витребування автором компенсації, якщо в нього не був запитаний та не був наданий їм дозвіл на використання зображення.

Положення і умови авторського права стосовно контенту, який ви завантажуєте собі з соціальних мереж, для різних сайтів є різними. Деякі, наприклад Flickr, ясно вказують біля зображення, чи залишив фотограф за собою усі права як автор, чи дозволяє використання за правилами Суспільної Творчості (Creative Commons). (Це хороша ідея – дізнатись про те, якими є правила ліцензії Creative Commons Таким чином ви будете знати, в чому полягає різниця).

Коли ви шукаєте можливість отримати дозвіл на використання, важливо пам’ятати декілька деталей:

  • Чітко позначайте, які саме зображення ви хочете використовувати.
  • Поясніть, як зображення буде використовуватись.
  • З’ясуйте, яким чином фотограф хоче, щоб було позначене його авторство (ім’я, ім’я користувача, тощо. І зауважте, що в деяких випадках вони можуть захотіти залишитися анонімними).

Дуже важливо пам’ятати, що, якщо ви виконали вищезгадані перевірки, але у вас все ще залишились сумніви - не використовуйте зображення!



Creative Commons License
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.