Logo Обкладинка

Кейс 8.1: Як NHK News висвітлювала і чого навчилась під час землетрусу в Японії у 2011 році

Такаши Отсуки є заступником начальника Центру Катастроф і Метеорології в Департаменті Японської мовної корпорації NHK News, де він відповідає за готовність і планування висвітлення масштабних катастроф. Раніше він працював в регіональних відділеннях корпорації, у Відділі телевізійних новин і у Відділі міських новин, висвітлюючи різні типи природних катаклізмів, включаючи виверження вулкану Ояма на острові Міяке, вулкану Узу в північній частині Японії і землетрус 1999 року в Ізміті, Туреччина.

11 березня 2011 року, коли масивний землетрус опівдні вдарив по Японії, NHK, єдиний громадський мовник в Японії, передавав наживо дебати по своєму головному каналу.

Японське Метеорологічне Агентство (JMA) оголосило тривогу через 30 секунд після виявлення землетрусу. NHK відреагував, негайно вставивши фрагмент з картою (зображено нижче). Він показав епіцентр землетрусу і зазначив області, де могли відчуватись поштовхи. Графіка також супроводжувалася аудіо-попередженням. (JMA оголошує тривоги і попередження, аналізуючи дані від сейсмометрів, розміщених по всій території Японії.)

Через хвилину після тривоги JMA, усі теле- та радіопрограми NHK були переключені на живе студійне висвітлення землетрусу і пов’язаних із ним попереджень про цунамі.

NHK працює у тісній співпраці з JMA щоб забезпечити високий стандарт готовності до лиха і швидку комунікацію стосовно події. NHK побудувала систему, яка дозволяє швидко створювати графіку і автоматично продукувати заготовки новин для тих, хто працює в ефірі. NHK також проводила навчання щодня після півночі, коли жодні програми не передавалися. (Це робиться тому, що ми постійно ведемо моніторинг та висвітлюємо землетруси). Така самопосвята у готовність до катаклізму означає, що ми можемо швидко розпочати висвітлення наживо - негайно після виявлення землетрусу.

Підготовленість до лиха в NHK не означає виключний розрахунок на попередження від JMA. Ми також управляємо і відслідковуємо «картинку» з 500 роботизованих камер, які встановлені у головних містах, прибережних зонах і навколо атомних електростанцій. Це надає нам дивовижну кількість живих зображень, коли стається лихо. Наприклад, під час землетрусу камера зафіксувала хвилю цунамі через 30 хвилин після того, як був виявлений землетрус (показано нижче).

Разом із камерами, NHK використовує зображення з повітря, зроблені з вертольотів, щоб показати наслідки землетрусу і цунамі. Це означало, що ми мали можливість транслювати в прямому ефірі незабутні кадри того, як цунамі змиває будинки в Сендаї - лише через годину після землетрусу (дивись нижче).

До 2014 року в нас вже буде 15 вертольотів, розташованих у 12 локаціях по всій Японії. Це дозволить нам протягом години і отримувати інформацію, і поширювати її в будь-якому місці країни.

NHK також докладала зусиль, щоб поширити своє висвітлення землетрусу на різних платформах. Живі теле- і радіопередачі транслювались в реальному часі на таких платформах, як Ustream і Niconico Live. Нас засипали запитами люди, які шукали інформацію про те, чи в безпеці ті, кого вони люблять. Щоб робити це у необхідному масштабі, NHK помістила усю інформацію, яку мала, на Google Person Finder, який “допомагає людям відновити зв’язок із друзями і близькими після природних і гуманітарних катастроф”.

Адаптуйтесь та покращуйтесь

Поширюючи інформацію про землетрус, NHK адаптувала свій підхід до висвітлення лиха, щоб посилити свої слабкі місця і покращити те, що ми вже робимо. Ось п’ять нових ініціатив, які ми розпочали:

  • Ми поліпшили те, яким чином висвітлюємо лихо, щоб бути певними, що інформація є зрозумілою - і візуально, і аудіально. Наш попередній досвід мовлення про лихо вказав нам на відокремлений, фактичний підхід, зосереджений передусім на повідомленні деталей про землетрус (таких як епіцентр, очікувана висота будь-якого цунамі і так далі). Сьогодні у випадку великого катаклізму диктор буде, якщо необхідно, негайно закликати глядачів до евакуації. Диктори наголошуватимуть на необхідності евакуюватись спокійно, щоб не викликати паніку. Крім того, ми тепер використовуємо спеціальну візуальну позначку, яка може з’являтись всякий раз, коли є заклик до термінової евакуації (дивись нижче). Це гарантує, що люди з порушенням слуху отримають важливу інформацію.

  • У часи землетрусу 2011 року багато ЗМІ покладалися на прес-релізи від уряду і енергетичних компаній, щоб повідомляти про ситуацію в атомних електростанціях. Це частково було результатом обмеженого доступу до електростанцій, і це означало, що ми не мали можливості незалежно перевіряти інформацію. Щоб краще підготуватись і гарантувати, що ми можемо представляти офіційну інформацію в більш точному контексті, ми тепер навчаємо журналістів науковим і спеціалізованим темам. Ми також шукаємо і представляємо думки багатьох експертів, та поширюємо прогнози дії землетрусу і будь-яких аварій на атомних станціях.

  • Люди в зонах ураження лихом використовували соціальні медіа, щоб тримати зв’язок з місцевою пресою і радіо, а також один з одним. Щоб гарантувати, що наші репортери ефективно використовують соціальні медіа, коли висвітлюють лихо, NHK розробила нові посібники, які містять протоколи для роботи з контентом, надісланим читачами, включно з попередженнями щодо рівня верифікації, який ми змогли забезпечити для певного елементу інформації. Рекомендації також включають поради щодо того, як ідентифікувати фейкову інформацію.
    Крім того, ми заснували команду “Слухання Суспільства”, яка зосереджується на моніторингу соціальних медіа і верифікації. Команда (див. нижче) інтенсивно використовує Списки Twitter, щоб заздалегідь сформувати мережу надійних джерел для кращого моніторингу і верифікації фактів, необхідну тоді, коли подія станеться.

  • NHK розвиває власну платформу читацького контенту - NHK ScoopBox. Платформа збирає персональні дані тих, хто завантажує інформацію, і місця їх розташування, полегшуючи прямий зв’язок і підтвердження завантаженого змісту. Коли торнадо вдарив по області Канто у вересні 2013 року, ScoopBox дозволив нам знайти джерела і перевірити 14 фрагментів контенту, надісланого читачами, який використовувався в національних і місцевих радіопередачах.

  • Після землетрусу ми втратили зображення з декількох з наших роботизованих камер внаслідок відключення електричного струму в області, затопленій цунамі. Через ушкодження, а також внаслідок обмежень з міркувань безпеки у Фукусимі, команди NHK не мали можливості зарядити акумулятори камер. Щоб уникнути цього в майбутньому, NHK розробила систему генерації струму із енергії вітру і сонця і надійного її зберігання в роботизованих камерах. (Зображення нижче показують камери NHK і сонячні батареї, які допомагають забезпечувати їх працездатність.)



Creative Commons License
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.