Logo Обкладинка

Кейс 5.2: Дослідження повідомлення про «Різанину» в Кот-д’Ивуарі

Мелечі Браун є редактором новин в Storyful, першій агенції новин епохи соціальних медіа. Маючи штаб-квартиру в Дубліні, а штат працівників - в Азії і США, Storyful допомагає своїм клієнтам відшукати, перевірити і поширити найбільш цінний контент з усього, що опубліковано користувачами на різноманітних платформах соціальних медіа. До Storyful Браун створив і редагував Politico.ie, - ірландський політичний веб-сайт і новинний архів. Він працював на ірландський політичний журнал «Village» з 2006 по 2008 роки і був редактором його веб-сайту - Village.ie. Програміст за фахом, Браун покладається на інновації ньюзрумів, і вірить у можливості технологій для посилення журналістики. Браун народився в Бродфорді, графство Лімерик, і живе у Дубліні. Його Twitter-акаунт: @malachybrowne.

У березні 2011 року на YouTube з’явилась відеографіка, яка відображала, як стверджували, вбивство принаймні шести жінок силами безпеки Кот-д’Ивуару (FDS) під час протесту в Абобо. Демонстрація проходила під час періоду хвилювань, коли президент Лорент Гбагбо чіплявся за владу після своєї поразки на президентських виборах у листопаді попереднього року.

За дорученням клієнта, Storyful приступила до перевірки відео через два роки після того, як це сталося. Відео показувало численну групу жінок, які співають “АДО” (абревіатура від перших літер ім’я Алассена Драмана Оуеттару, конкурента Гбагбо). Тоді на позначці у запису 3:32 у кадрі з’явилися бронетранспортери, і пролунали постріли з великого калібру. Декількох людей, здається, було смертельно поранено. В цей же час, деякі д’Ивуарці стверджували, що поранення були фальсифікованими. Потім міністр оборони країни поставив під сумнів відео. Прибічники Гбагбо також стверджували, що відео було “фейковим” в реконструкціях YouTube (тут і тут).

Верифікація відео в форматі екстрених новин в деяких аспектах є легшою, ніж ретроспективне дослідження. Інформація, яка підтверджує або спростовує відео, є більш доступною в короткому часовому проміжку; а інформація, пов’язана із більш давнім випадком, часто захована глибоко всередині соціальних мереж. Архівний пошук становиться проблематичним або навіть неможливими. 

Пам’ятаючи про ці обмеження, ось як я працював, намагаючись верифікувати відео.

Зберіть контекст події

Незнайомий з деталями різанини, про яку повідомляли, я шукав в Google фразу “Жінок вбив Гбагбо 3 березня 2011 року”. Це дало декілька повідомлень (тут, тут та тут) з описом приблизного місця і послідовності подій. Цей пошук також видав заяву про випадок, зроблену тодішнім міністром оборони країни, який стверджував, що видовища були інсценованими.

Важливо, що ці повідомлення також надали ключові слова, які я міг використовувати, щоб розпочати більш зосереджений пошук. Використовуючи ці терміни для архівного пошуку у Twitter і YouTube, я шукав розповіді очевидців та будь-який контент, який могли завантажити користувачі. (Завжди намагайтеся встати на місце завантажувача і уявити, який тег він міг би поставити до відео, як міг його описати і які іншу інформацію надати).

Місце розташування

Згідно з повідомленнями, демонстрація і стрілянина сталися на круговій дорозі біля Abobo, північного району Абиджану. А точніше, одне з повідомлень, визначало місце як головне поєднання доріг/рух по колу на Автостраді д’Абобо, недалеко від області, відомої як вокзал Абобо. Свідок повідомляв, що сили безпеки саме проходили коло, потім розвернулись і відкрили вогонь у жінок “перед тим, як направитись до Аджаме”. Аджаме знаходиться на південь від Абобо, що дає нам ключ до визначення напрямку руху.

У відповідності до повідомлення, яке у той самий час було поширене «Патріотом 8 березня» (Le Patriot on March 8), учасники демонстрації зібралися “на перетині кола та Банко” (позначено на мапі нижче). Пошук в місцевому форумі показав, що коло було місцем попередніх подібних демонстрацій.

Google Maps показав два головних кола. Одне з них, перехрестя Банко, знаходиться в південному кінці Абобо у напрямку до Аджаме. Це збігається із попереднім повідомленням, таким чином, я використав це в якості своєї початкової точки.

Положення вуличних ліхтарів і світлофора, кути нахилу пальм і листяних дерев, знятих у відео починаючи із 4:00, відповідають супутниковому зображенню північно-західного кута Банко Керрєфур, як позначено білими колами на мапі вище. Велика будівля з двома видними випинанням на даху (обведено червоним колом) також співпадає з будівлею, яку ми бачимо на відстані, в той час коли колона автомобілів безпеки зникає із виду. Це відповідає напрямку руху, що можна побачити на супутниковому зображенні вище, і повідомленню свідка про спрямування транспортних засобів на південь до Аджаме.

Один фрагмент відео доказів (вище), проте, не відповідав супутниковим зображенням. Ми нарахували три великі листяні дерева, коли конвой увійшов до кола; Google Maps показав тільки два таких дерева. Відео було зняте в 2011 році, а супутникові зображення були датовані 2013 роком, таким чином, можливо, дерево було зрізано. Щоб це перевірити, ми відшукали архівні супутникові зображення на Google Earth. Фотографії 2009 року показали нам три великі листяні дерева в цьому куті кола.

Третє дерево, якого бракувало на зображеннях супутника 2013 року, схематично позначено на малюнку нижче. (Воно відзеркалено на 180 градусів з півночі на південь). Судячи з цього малюнку, ми можемо побачити, що камера знаходилась точно через дорогу. Пізніше я поговорив з перевіреним джерелом, відомим Storyful, знайомим з відео, який відвідував Абобо у зв’язку з інформацією про «різанину». Джерело підтвердило,що це був ракурс камери.

Дата

Дата зйомки була підтверджена декількома незалежними повідомленнями і відео, поширеними через соціальні медіа. Їх було знайдено ретроспективно в результаті великої кількості пошуків: на Twitter, Topsy чи Topsy Pro (який дозволяє встановити діапазон дат), і на YouTube з результатами, відсортованими за датою закачування.

Деякі з кроків, які я пройшов:

  • Я використав архівний пошук Twitter , щоб отримати відомості, починаючи із 3 березня 2011 року.
  • Я дослідив твіти і запитання про подію і знайшов цю та цю відповідь. Ці джерела - потенційні свідки, або люди, які могли ідентифікувати свідків. Місцезнаходження першого джерела Кокоді і Абиджан, другого - Абиджан.
  • Я також визначив місцезнаходження людини, яка завантажувала відео з Абобо і попередніх мітингів RHDP. Перевірка інших відео-твітів на його акаунті привела до відео, завантаженого у день протесту.
  • Я продивився далі його хроніку на Twitter і знайшов інші посилання на RHDP того ж дня. Це привело мене до інших посилань, таких як це газетне повідомлення про подію. Воно містило фотографію, з посиланням на Агентство Рейтер, яка показувала жертви, які співпадають із тими, що є у нашому відео.
  • Пошук фото в Google Image Search підтвердив, що воно до 3 березня не з’являлось. Проте, результати також показали, що фото в статті The Guardian взято у AFP/Getty Images, а не в Рейтер. Це означало, що фотограф був в той час на місці події.

Далі я почав вивчати фотографію, наведену нижче.

Фотографія є спів ставною з зображенням жертви на 5:30 у відео. Жертва накрита предметами одягу та зеленим листям, яке використовувалось багатьма демонстрантами. Зверніть увагу на обтягуючу темно-синю футболку, в яку вдягнена жертва, і помітний одяг з квадратним малюнком з червоних, помаранчевих, білих і темних ліній, показаний нижче у наближенні.

Оглядачі з France 24 також забезпечили фотографіями з події, які їм надало джерело в Абиджані. Ми в Storyful разом з France 24 підтвердили їх.

Інші пошуки дозволили знайти фото-щоденник, опублікований тут журналістом Агенції Франс Прес, Іссуфом Сеного. Сеного узяв інтерв’ю у жінки на ім’я Сіраа Дрейн, яка розповіла, що допомогла організувати демонстрацію 3 березня. Дрейн сказала, що вона тримала мегафон, щоб звертатися до численного натовпу, який зібрався в кільцевій транспортній розв’язці Abobo. Жінку, що відповідає цьому опису, можна побачити на відео.

Відео корелює з трьома іншими відео з тої події. Ці відео були документовані Storyful у той час, і їх можна знайти в пошуку YouTube, використовуючи критерії пошуку, зазначені раніше.

Перше відео було завантажене в день зйомки на зареєстрований в Кот-д’Ивуарі акаунт YouTube, створений спеціально, щоб завантажити відео. Немає ніякої подальшої діяльності цього акаунту, а також будь-якої інформації відносно джерела. У відео зняті ті ж самі поранені жінки, а також помітна квадратна будівля задньому плані.

Друге відео було завантажене до іншого зареєстрованого в Кот-д’Ивуарі акаунту YouTube вранці 4 березня в 9:06:37 по Грінвічу. Завантажувач описує це як “декілька жінок, вбитих” на “демонстрації RHDP учора”, маючи на увазі 3 березня.

Жодного з цих відео або підтверджуючих фотографій не існує до 3 березня, що з високою часткою достовірності дозволяє стверджувати, що саме ця дата була датою, коли стався цей випадок.

Завантажувач, який розмістив відео першим

Відео саме по собі було завантажене до YouTube 4 березня 2011 року. Це найбільш раннє подібне відео, знайдене на YouTube. Проте, дуже вірогідно, що відео походить з акаунту Facebook або іншого місця, і було скопійовано до YouTube.

Акаунт YouTube зареєстрований в Сполучених Штатах і пов’язаний з не функціонуючим веб-сайтом onemendo.com. Здається, що акаунт вів хтось, пов’язаний з ямайськими емігрантами, які живуть в Нью-Йорку або Нью-Джерсі, тому що акаунт містив промо матеріал місцевого клубу DanceHallReggae.com.

Відео, розміщені у приблизно той самий час на пов’язаному акаунті Vimeo, вказують, що людина базується в Рочестері, штат Нью-Йорк. Пов’язаний акаунт Facebook також містить посилання на музику ямайських ді-джеїв. В ньому більше не було ключів до розгадки відносно походження відео, і не було посилання на нього 3 березня 2011року. На акаунті YouTube також було відео сенегальської мильної опери.

Чи є відео справжнім?

Наведені вище докази підтверджують місце зйомки і встановлюють дуже ймовірну дату - 3 березня. Проте, головне: чи показує відео, що протестуючі жінки були застрілені того дня FDS?

Можна припустити, що вбивство сфальсифіковане, і тіла були поміщені на вулицю після проїзду сил безпеки. Ці серйозні питання потребують дослідження.

У цій заяві міністр оборони Гбагбо, Ален Догу згадав появу цього любительського відео 4 березня. Він сказав, що жінка була проінструктована: “лежи, лежи” (і ми дійсно чуємо, що хтось говорить це у відео). Догу сказав, що “важко сказати”, що це відео - саме з місця розташування, про яке повідомляють журналісти. (Звичайно, ми підтвердили місце розташування.) Він також сказав, що міжнародні журналісти не показували протест, тому що вони відвідували прес-конференцію UNOCI, або іншу подію, пов’язану з Радою міністрів. Нарешті, він визнав, що того дня в Abobo дійсно був Жіночий Березень.

Серйозні питання, які виникають виходячи з цього:

  • Чому камера так довго знаходилась далеко від поранених, після того як конвой увійшов до кола?
  • Чи були усі жертви застрелені в межах метрів один від одного?
  • Чи всі вони впали обличчям донизу, як у відео?
  • Їх обличчя були швидко закриті одягом - чому це?
  • Скривавленій жінці говорять у відео: “лежи, лежи”, як описує Міністр оборони Догу. Чому так? Чи це через занепокоєння про її поганий стан, чи це фальсифікація поранення?
  • “Різанина” створює божевільні емоції у відео; чи це правда? Інші протестуючі обдурені чи замішані в інсценованій “різанині”?

Декілька свідків признаються, що рани дійсно з’явились в результаті різанини, про яку повідомляють. Доктора з Південного госпіталю Абобо цитують на сторінці 63/64 в звіті Human Rights Watch. Доктор повідомив, що бачив жертв стрілянини:

Доктор, який лікував багатьох жінок, які не вижили, сказав, що немає сумніву, що їх рани були спричинені важкою зброєю, а не кулями. Доктор і два свідки подій сказали Human Rights Watch, що голова однієї з жертв була повністю відокремленою від її тіла. Інші жертви, дві з яких не вижили через серйозні травми, були поранені кулями, випущеними з автомату.

(Відео, здається, дійсно показує жертву, голову якої було відособлено).

Повідомлення у New York Times цитувало двох названих свідків так:

“Передовий танк почав стріляти”, - сказав один з жителів Абобо, Ідрісса Діаррессуба. - “Відразу ж було вбито шість жінок. Я був прямо там, поруч з ними. Вони просто впали”.

“Була кулеметна черга”, - сказав [свідок, Ідрісса Сіссоко]. Він також сказав, що бачив як було вбито шість жінок. “Я несподівано побачив шість тіл, що лежали там,” - сказав він.

Згідно з цим повідомленням, військове джерело повідомило журналістові Агентства Рейтер, що стрілянина була нещасним випадком, спричиненим нервозністю сил безпеки після попередніх зіткнень.

Висновок

Ми можемо сказати, що дата і місце зйомки перевірені з високим ступенем достовірності. Першоджерело - ні, і тому ми не мали можливості поговорити з людиною, яка знімала сюжет.

Кінець кінцем, чи показує відео те, про що заявляє?

Ми не можемо визначити це із 100% впевненістю здалека, і з матеріалів, які були зібрані. Разом з можливістю зв’язатися і поговорити із тим,хто завантажив відео, було б важливо зібрати додаткові докази з перших рук - від свідків, лікарів, які лікували жертв, і сімей жертв, про яких повідомляють. Щоб ідентифікувати тих жертв, ми могли б зробити спробу детальнішого дослідження першого відео, розклавши його по кадрах в ключові моменти зйомки, щоб спробувати знайти шляхи ідентифікації жертв, і потім розшукати тих, хто залишився живим.

Навіть з усіма підтверджуючими фактами і інформацією я можу стверджувати, що вироку в цьому відео все ще не має.



Creative Commons License
Цю роботу ліцензовано у відповідності до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.